Informačný bulletin č. 1

Veternicová 14, 16, 18

november 2013

Vážení spoluobčania, vlastníci bytov na Veternicovej č. 14, 16, a 18,

   dňa 23.9.2013 ste na schôdzi vlastníkov bytov odsúhlasili plán údržby na roky 2013 a 2014 a „zadanie spracovania projektovej dokumentácie na obnovu bytového domu na základe predloženia minimálne troch ponúk zo strany kompetentných projektantov po ich vyhodnotení v komisii zloženej z pánov Letka, Radiča, Vargu a z panej Kavčiakovej a Matejovičovej. Rovnako komisia bude pôsobiť i pri výbere zhotoviteľa.“

   Na základe uvedeného mandátu sme začali pracovať s dokumentmi predloženými správcovskou spoločnosťou. Vyjadrenie komisie je zverejnené na našej webovej stránke https://veternicova141618.webnode.sk. Vzhľadom na to, že sme nielen komisia, ale aj vlastníci a teda nám ide o náš majetok a naše peniaze, nečakáme len na kroky správcovskej spoločnosti a konáme iniciatívne. Nielenže nechceme pred Vami niečo skrývať, ale chceme konať len s Vašim súhlasom. Preto budeme všetko zverejňovať na našej webovej stránke a zároveň pripravovať a distribuovať v určitom rozsahu aj informáciu formou tlačeného bulletinu.

   Predpokladáme Váš záujem o to, čo sa bude diať s Vaším majetkom a ako sa bude zveľaďovať, ako budeme spoločne znižovať náklady na naše bývanie a v akom prostredí tu vlastne budeme spoločne žiť. Skúste sa, prosíme, zamyslieť nad súčasnosťou a budúcnosťou nášho domu a poskytnite nám svoje názory, podnety a návrhy či už prostredníctvom webovej stránky, alebo písomne cez poštové schránky. Nie sme síce na jednej lodi, ale žijeme v jednom dome a z jedného účtu sa o náš dom staráme.

 

MUDr. Pavol Letko, Ing. Róbert Radič, Ladislav Varga – Korytár, Ing. Janka Kavčiaková,  Ľubica Matejovičová,

 

   V tomto bulletine sa chceme venovať problematike zatepľovania a snažili sme sa zhrnúť základné verejne dostupné informácie a pripojiť náš komentár v zmysle doteraz získaných informácií. 

 

I. Informácie zo stránky Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry

 

   Náklady na vykurovanie tvoria najväčšiu položku v celoročných výdavkoch na energiu, ktorá je potrebná pri prevádzke neobnovených bytových domov. Koľko stojí vykurovanie, nezávisí len od veľkosti či tvaru budovy, ale aj od tepelnotechnických vlastností obalových konštrukcií a od typu vykurovacích zariadení, t. j. regulácie vykurovania a ohrevu teplej vody, technického stavu príslušných rozvodov a ich tepelnej izolácie a zdrojov tepla, ak sú v domovej kotolni.

   Možností, ako znížiť faktúry za prevádzku, je veľa. Pre tých, ktorí uvažujú o čiastkovej alebo významnej obnove bytového domu, sme pripravili základný prehľad organizačných postupov a technických riešení vrátane odporúčaní, ako sa vyhnúť chybám a na čo si dať pri obnove pozor. Poradíme vám, ako zistíte, do akej miery sa plytvá energiou vo vašom dome a aké by boli náklady na vykurovanie po obnove. 

   Kadiaľ teplo uniká?

   Základom každého projektu obnovy by mal byť výpočet tepelných strát budovy, ktorý vychádza z tepelnotechnických vlastností obalových konštrukcií. Nepodceňujte ho, pomôže vám určiť priority a optimalizovať rozsah obnovy. Najviac tepla v bytových domoch zvyčajne uniká oknami. Významné sú aj úniky cez obvodové steny. Sedlové strechy, stropy, podlahy a pivnice prepúšťajú väčšinou menej tepla. Veľké nedostatky majú zvyčajne málo udržiavané ploché strechy. 

   Až polovica tepla na vykurovanie!

   Priemerná štvorčlenná domácnosť v byte s celkovou plochou 72 m2 spotrebuje ročne na vykurovanie 8 600 kWh tepla. To je viac ako polovica z celkovej spotrebovanej energie na prevádzku bytu. Na Slovensku je evidovaných viac ako 65 000 bytových domov s vyše 840-tisíc bytmi. Až 70 % z bytov bolo postavených panelovými technoló- giami. Podľa údajov Štatistického úradu SR z roku 2011 je zateplená necelá tretina bytových domov. Tieto údaje sú len orientačné, nevypovedajú o celkovom rozsahu obnovy. Bohužiaľ, vzhľadom na obmedzený rozpočet sa väčšinou realizovala čiastočná obnova. Bytové domy sú síce zateplené, no nemajú vymenené všetky okná a dvere alebo zatiaľ nezateplili strechu.

   Čo ukáže termokamera?

   Miesta s najväčšími únikmi tepla odhalia zobrazenia vytvorené termovíznou kamerou. Na základe ich analýzy možno určiť časti stavebných konštrukcií, ktorým treba venovať zvýšenú pozornosť. Väcšinu z nich tvoria takzvané tepelné mosty, t. j. miesta, kde je únik tepla väcší. Spravidla sa tam stretávajú rozličné konštrukcie, napríklad priečky a obvodové steny, rohy, styky panelov a otvory. Tepelné mosty sa objavujú aj na miestach, kde sú použité materiály s rozličnými tepelnotechnickými vlastnosťami, ako napríklad prerušenie tepelnej izolácie, nezateplené časti balkónových dosiek, nezateplené vence na úrovni stropu podlaží, preklady nad oknami či dverami, parapety, styky medzi oknom a obvodovou stenou.

   Na termovíznom zobrazení pred zateplením (hore) sú červenou a žltou farbou znázornené miesta s najväčším únikom tepla (tepelné mosty a netesnosti) lokalizované hlavne na stykoch panelov, oknách a v kútoch a taktiež konštrukčné nehomogénnosti panelov. Výrazne sa odlišuje aj rôzna kvalita okien. Termovízne zobrazenie po zateplení ukazuje významné zníženie únikov tepla cez všetky obvodové konštrukcie vrátane okien. Najkvalitnejšie možno zobrazit úniky tepla termovíznou kamerou pri veľkom rozdiele vnútornej a vonkajšej teploty (minimálne 15 °C). 

 

 

 

Čo ovplyvňuje veľkosť tepelných strát?

·      tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií

·      veľkosť zasklených plôch budovy

·      vonkajšia teplota, rýchlosť a smer prúdenia vetra

·      spôsob vetrania

·      tvar, výška a rozmiestnenie jednotlivých miestností

·     orientácia na svetové strany

·     tienenie budovy

   Ako dosiahnuť najvyššie úspory tepla?

   Najefektívnejším riešením je celkové zateplenie bytového domu a následné hydraulické vyregulovanie vykurovacej sústavy. Zateplenie zahŕňa výmenu okien, zasklených stien a dverí, zateplenie obvodových stien, strechy, prípadne stropu nad nevykurovaným suterénom alebo vstupným podlažím. Pri takomto komplexnom riešení možno znížiť spotrebu tepla na vykurovanie aj o viac ako 50 %. Čiastočným zateplením sa takáto výrazná úspora nedosiahne.

   Čo získate dodatočným zateplením bytového domu?

·      znížite tepelné straty, a tým aj spotrebu tepla na vykurovanie

·      zlepšie využijete tepelnoakumulačné vlastnosti obvodových stien, vďaka čomu sa ustáli vnútorná klíma a spomalí ochladzovanie miestností pri prerušení vykurovania

·      zvýšite vnútornú povrchovú teplotu stien, a tak zabezpečíte tepelnú pohodu pri nižšej vnútornej teplote

·      obmedzíte nepríjemné prehrievanie miestností pri vysokých teplotách v lete

·      minimalizujete miesta s najväčším únikom tepla cez tzv. tepelné mosty

·      predídete zrážaniu vodných pár na vnútornom povrchu obvodových stien a zabránite vzniku plesní v chladných rohoch miestností, samozrejme, pri dostatočnom a pravidelnom vetraní

·      zamedzíte zatekaniu v stykoch obvodových stien a pri oknách

·      zvýšite odolnosť obvodových stien bytového domu proti poveternostným vplyvom a ochranu výstuže železobetónových a pórobetónových panelov pred koróziou, predĺžite tak pôvodnú technickú životnosť budovy aj o niekoľko desiatok rokov

·      vytvoríte nové architektonické stvárnenie bytového domu a zhodnotíte ho

 

!!!  Základné úsporné opatrenia !!!

·      výmena okien

·      zateplenie obvodových stien a strechy

·      tepelná izolácia vnútorných rozvodov vykurovania a teplej vody

·      vhodná voľba zdroja tepla a spôsobu vykurovania

·      zabezpečenie správnej regulácie vykurovania aj ohrevu a distribúcie teplej vody

·      možnosť riadeného vetrania

 

   Čím začať? Energetickým auditom!

   Ak chcete získať nezávislý pohľad na to, aké opatrenia sa v prípade vášho bytového domu oplatí realizovať ako prvé a ako môžete najviac usporiť, nechajte si vypracovať energetický audit. Sú to síce výdavky navyše, ale v porovnaní s nákladmi na obnovu domu sú iba minimálne.

 

II. A čo legislatíva?

 

   Zákon o energetickej efektívnosti

   Zákon č. 476/2008 Z. z. o efektívnosti pri používaní energie a o zmene a doplnení zákona č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č.17/2007 Z. z.(zákon o energetickej efektívnosti) stanovuje:

 

§ 6 Povinnosti pri spotrebe energie v budovách

(1) Vlastník veľkej budovy, ktorej celková podlahová plocha je väčšia ako 1 000 m2 (ďalej len veľká budova ),

a) s ústredným teplovodným vykurovaním je povinný

      1. zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovanú vykurovaciu sústavu v budove,

      2. vybaviť sústavu tepelných zariadení slúžiacich na vykurovanie automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných

      miestnostiach s trvalým pobytom osôb,

b) s centrálnou prípravou teplej vody je povinný zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulované rozvody teplej vody,

c) je povinný poskytnúť prevádzkovateľovi monitorovacieho systému súbor údajov o celkovej spotrebe energie za predchádzajúci kalendárny rok, ak o to prevádzkovateľ monitorovacieho systému požiada,

d) je povinný zabezpečiť rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou.

 

(2) Povinnosti podľa odseku 1 môže vlastník veľkej budovy previesť zmluvou na správcu.

(3) Za splnenie povinnosti v odseku 1 v bytovom dome zodpovedá spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov alebo správca, s ktorým majú vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome uzavretú zmluvu o výkone správy podľa osobitného predpisu.11)

 

   Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2012/27/EÚ z 25. októbra 2012 o energetickej efektívnosti,

   Touto smernicou sa ustanovuje spoločný rámec opatrení na podporu energetickej efektívnosti v Únii s cieľom zabezpečiť, aby sa do roku 2020 dosiahol 20 % hlavný cieľ Únie v oblasti energetickej efektívnosti a aby sa vytvorili podmienky na ďalšie zlepšenie energetickej efektívnosti po tomto roku.

(45) Reakcia strany spotreby môže byť založená na reakciách koncových odberateľov na cenové signály alebo na automatizácii budov. Podmienky reakcie strany spotreby a prístup k nej by sa mali zlepšiť, a to aj pre malých koncových odberateľov. Členské štáty by preto v tejto súvislosti a s ohľadom na pokračujúce zavádzanie inteligentných sietí mali zabezpečiť, aby národné energetické regulačné orgány boli schopné zaistiť, aby sieťové tarify a regulácie stimulovali zvyšovanie energetickej efektívnosti a podporovali dynamickú cenotvorbu pre opatrenia koncových odberateľov v rámci reakcie strany spotreby.

 

III. Porovnanie vývoja cien tepla za roky 2009 - 2012

   IV. Niečo o našom dome

   Aj napriek tomu, že „štúdia“ predložená dňa 23.9.2013 na schôdzi vlastníkov bytov hovorí, že náš „Dom je montovaný zo stavebného systému P 1.15“, sme presvedčení, že sa jedná o systém P.1.14.. Je to dôležité (kto chce, môže sa presvedčiť a na rôznych webových stránkach nájde podrobné popisy) z hľadiska našich zámerov, čo s domom ďalej. Pre uľahčenie uvádzame aspoň niekoľko verejne dostupných informácií (zdroje: www.tzbportal.sk, www.telecom.gov.sk, www.bd-trnava.skwww.build.gov.sk, www.files.budatinska67.webnode.cz, a pod.)

Konštrukčná sústava P 1.14

Bytové domy panelovej konštrukčnej sústavy P 1.14  sa realizovali podľa typového podkladu „Unifikovaná malorozponová stavebná sústava P1.14/15 BA“, ktorý spracoval ŠPTU Bratislava v r. 1980. Na typové podklady spracované ŠPTÚ Bratislava nadväzovali svojimi variantmi krajské Stavoprojekty (KE, TN a BA) podrobnou dokumentáciou. Stavebná sústava P 1.14 má obvodový plášť predsadený, vrstvený – sendvičový, hrúbky 300 mm, P1.15 je pórobetónový variant sústavy so zaveseným plášťom hrúbky 300 mm. Takéto sústavy sa realizovali od roku 1980 približne do roku 1994. Konštrukcie budov, treba konštatovať, neboli ideálne navrhnuté a boli horšie kvalitatívne realizované. Na území SR sú tieto bytové domy zastrešené, podľa typových podkladov, jednoplášťovými plochými strechami. V Košiciach sú ale temer všetky budovy tejto sústavy zastrešené dvojplášťovými strechami, pričom nosnú vrstvu horného plášťa tvorí železobetónový alebo pórobetónový panel.

Obvodový plášť z dielcov hrúbky 300 mm je nosný, staticky spolupôsobiaci s nosnými stenami. Modulová osnova je v priečelí situovaná na vnútorné líce plášťa, v štítoch na os vnútornej nosnej steny, čiže 75 mm od vnútorného líca. Obvodové vrstvené dielce sa skladajú z :

·      - vnútornej nosnej betónovej vrstvy hrúbky 150 mm,

·      - tepelnoizolačnej vrstvy z penového polystyrénu hrúbky 80 mm

·      - vonkajšej ochrannej betónovej membrány hrúbky 70 mm.

   Charakteristické poruchy obvodových plášťov stavebnej sústavy P 1.14 a ostatných sústav s uplatnením rovnakých dielcov s tepelnoizolačnou vrstvou hrúbky 80 mm sú v dôsledku výroby a montáže dielcov. Prejavujú sa hlavne v oblasti stykov dielcov zatekaním dažďovej vody. Nedostatočné vytvorenie tepelnoizolačnej vrstvy spôsobilo vznik tepelnoizolačnej nehomogenity. Tepelnoizolačná nehomogenita vznikla po celej ploche dielca v dôsledku spôsobu vytvárania tepelnoizolačnej vrstvy, zatekania betónu do škár medzi doskami z penového polystyrénu a v okrajových častiach medzi tepelnú izoláciu a bočnice formy pri horizontálnej výrobe dielcov, sublimácie penového polystyrénu najmä v okrajových častiach dielcov počas procesu urýchľovania tvrdnutia betónu ohrevom. Nízka tepelnoizolačná schopnosť v oblasti stykov spôsobuje vznik hygienických nedostatkov prejavujúcich sa plesňami. Z odborného posúdenia podobnej budovy vyplýva, že súčiniteľ prechodu tepla zvislej obvodovej steny je 0,71, čo je podstatne viac ako je požadované platnou legislatívou, v našom prípade je to 0,46  podľa STN 73 0540-2.

 

   V. Náš komentár

   Očakávame, že sa zamyslíte spolu s nami nad vyššie uvedenými informáciami a možno Vás podnietime k tomu, aby ste venovali nejaký čas aj vlastnému prieskumu. Jedna vec je však asi zrejmá – zatepľovanie domov nie je módnym výstrelkom, ale nevyhnutnou reakciou na existujúce a pripravované opatrenia v oblasti energetickej efektívnosti. Nie je rozumné veci uponáhľať. Dobre premyslené, finančne a technicky podložené rozhodnutie o postupe revitalizácie nášho domu je základ, lebo výraznou mierou zvyšuje hodnotu a prípadnú predajnosť nášho majetku.

 

vypracoval: Ing. Róbert Radič

 

stiahni si bulletin TU

Tvorba webu zdarma Webnode